Skip to main content

Rovarbarát legeltetés

Az ivermektin-probléma
Egyre több kutatás igazolja, hogy az ízeltlábúak állományai világszerte fogyatkoznak. A gyepterületeken ennek oka egyrészt az alacsony intenzitású, külterjes legeltetéses állattartás visszaszorulása, másrészt a féreghajtószerek egyre növekvő használata az egyre intenzívebben legeltetett területeken. A féreghajtószerek közül az ivermektin és származékai a legelterjedtebbek az állatgyógyászatban. Számos vizsgálat bizonyította, hogy az ivermektinek a férgeken túl elpusztítják a gyepi ízeltlábúak petéit és lárváit is és a legelő állatok trágyájában akár 30-35 napig is az ízeltlábúak számára halálos (letális) koncentrációban vannak jelen. Ennek hosszú távú hatásaként a trágyához kötődő ízeltlábú fajok (ganajtúrók, galacsinhajtók, trágyabogarak, trágyalegyek stb., összesen kb. 70-80 faj/trágyacsomó) állományai fogyatkoznak, legvégül pedig eltűnnek. Az ízeltlábúak fontos szerepet játszanak a trágya felaprózásában és lebontásában, így ha megfogyatkoznak, a trágya jóval lassabban vagy egyáltalán nem bomlik le. A legelőn maradó trágya pedig gátolja a füvek csírázását és kiégetheti a talajt. Az egészséges gyepi rovarközösségek a trágyalebontás révén a gazdálkodók számára jelentős hasznot biztosíthatnak, ezért fenntartásuk gazdaságilag közvetlenül is előnyös.

Mit lehet tenni?
Fontos leszögezni, hogy a projektnek NEM CÉLJA az ivermektinek használatának korlátozása vagy betiltása. A projekt olyan megoldásokat keres és tesztel, melyekkel elkerülhető az ivermektin kijutása a legelőre és a negatív hatás a gyepi rovarokra. Ennek egyik kézenfekvő módja, ha az ivermektin-hatóanyagú állatgyógyászati szereket az állatok legelőre kihajtása előtt legalább hat héttel vagy a legeltetési szezon végén adjuk be. Ebben az esetben az ivermektin a gyógyászati hatás kifejtése után lebomlik és kiürül a legelő állat szervezetéből, így nem kerül ki a legelőre tavasszal. E megelőző jellegű megoldással jelentősen növelni lehet a trágyához kötődő ízeltlábú-fajok állományait és a trágyalebontás hatékonyságát.

Azokon a területeken, ahol az ivermektinek használata nem mellőzhető, az ízeltlábú-állományok megerősítése érdekében növelhetjük az élőhelyeik sokféleségét, például rovarhotelek, farakások és ivermektin-mentes trágyakupacok kihelyezésével. E módszerrel táplálkozó-, búvó- és telelőhelyeket biztosíthatunk az ízeltlábúak számára.

Ha Ön állattartással foglalkozik…
A projektben kérdőíves felmérés keretében gyűjtünk információkat az ivermektin hatóanyagú állatgyógyászati szerek alkalmazásáról. Ha Ön legeltetéses állattartással foglalkozik, tisztelettel megkérjük arra, hogy töltse ki az online kérdőívünket! A kitöltők között értékes ajándékokat sorsolunk ki!

A trágya felaprózását ízeltlábúak végzik
A projekt egyik célfaja a pusztai gyalogcincér
A holtfa jelentős rovarélőhely lehet szikes pusztákon is